Aktuality

Kolektivní vyjednávání ve společnosti ORLEN Unipetrol RPA s.r.o. bylo ukončeno.

Rekapitulace posledního období kolektivního vyjednávání o Dodatku č. 2 KS ORLEN Unipetrol RPA s.r.o. : závěr KV se i díky odborům, které měly zájem jednat nesl v hektickém duchu. Dne 24.1. proběhlo jednání předsedů s generálním ředitelem a personálním ředitelem, 25.1. proběhlo 6.kolo a 27.1. poté 7.kolo KV.

Odbory kromě jednání především o zvýšení základních mezd a prosazování vyššího směnového příplatku opakovaně argumentovaly své doplňkové návrhy na úpravu mzdy mistrů(pozn:+20% vyšší ZM než zástupci), dále požadovaly odpověď proč zaměstnavatel nechce v nějaké periodě využít možnosti navýšit mzdy procentuálně.

Návrh dodatku obsahoval i zvýhodnění dárců plazmy, podobně jako je to u dárců krve. Zaměstnavatel uvedl, že podporuje v této době dárce krve, je to významný benefit, který nehodlá nyní rozšiřovat. 30.1. proběhlo 8.kolo KV už jen za účasti předsedů, zástupců personálního a právního úseku s cílem připravit Dodatek č.2 ke schválení jednateli společnosti na schůzi jednatelů dne 31.1., což se také stalo. I díky zvýšenému tempu jednání se podařilo realizovat všechny hlavní změny už za měsíc leden 2023.

Od 1.1.2023 se zvyšuje všem zaměstnancům základní mzda o 3800,-Kč. Od 1.7.2023 se zvýší o dalších 500,-Kč. Směnařům v nepřetržitém provozu se zvyšuje příplatek o 500,-Kč na 6 900,-Kč/měsíc. Současně se od 1.1.2023 zvyšuje základní hodnota stravenky na 128,-Kč za 7,5 hod. směnu.

I když zaměstnavatel zcela neuspokojil požadavky zástupců zaměstnanců, lze výsledek jednání i z hlediska ostatních společností v ČR považovat za obdobný a přijatelný kompromis. Předseda také poděkoval vyjednávacímu týmu, protože účast členů i aktivita je příkladná.

Pavel Dvořák

předseda

Napsat komentář (0) ↓